Hogyan számoljuk az egységárat?
Az egységár az ár és a mennyiség hányadosa egy közös mértékegységre: Ft/kg, Ft/liter vagy Ft/darab. A grammban megadott kiszerelést előbb kilogrammra váltjuk (1 kg = 1000 g), a millilitert literre (1 l = 1000 ml). Így a különböző méretű csomagok közvetlenül összevethetők.
Példa: A: 899 Ft / 500 g = 1798 Ft/kg. B: 1599 Ft / 1 kg = 1599 Ft/kg. C: 449 Ft / 200 g = 2245 Ft/kg. A legolcsóbb a B, 199 Ft-tal, azaz 11,1%-kal olcsóbb kilónként az A-nál.
Mire figyelj az összehasonlításnál?
Csak azonos jellegű egységek hasonlíthatók össze: tömeget tömeggel, térfogatot térfogattal. Ha az egyik terméket grammban, a másikat milliliterben adják meg (például tejföl vagy méz), a kettő nem váltható át egymásba a termék sűrűsége nélkül; ilyenkor a kalkulátor jelzi az eltérést. Akciós "1+1" vagy "3 = 2" ajánlatnál a ténylegesen kapott mennyiséget és a ténylegesen fizetett árat írd be.
A boltokban a polcon is fel kell tüntetni az egységárat, de a kiszerelések között sokszor csak saját számolással derül ki, melyik a jobb vétel. A nagyobb kiszerelés nem mindig olcsóbb: érdemes ellenőrizni, különösen akciók idején.
Akciók egységáron
A "3 = 2" típusú akcióknál a ténylegesen fizetett árat oszd el a ténylegesen kapott mennyiséggel. Ha egy 500 g-os termék 899 Ft, és hármat kapsz kettő áráért, 1798 Ft-ért 1,5 kg-ot viszel haza, ez 1199 Ft/kg, egyharmaddal olcsóbb az egyenkénti árnál. Ugyanígy érdemes számolni a "második termék féláron" ajánlatnál: két darab 1,5-szeres áron, vagyis darabonként 25% kedvezmény. Csak akkor jó vétel, ha a nagyobb mennyiséget valóban felhasználod, mielőtt lejár.
Darabra árazott termékeknél (tojás, mosókapszula, pelenka) az összehasonlítás alapja a darabár. A kalkulátorban ilyenkor mindhárom terméknél a "db" egységet válaszd.
Ha a csomagoláson nettó tömeg és töltőtömeg is szerepel (például konzervnél), a töltőtömeggel számolj, mert az mutatja a ténylegesen felhasználható mennyiséget.
Gyakori átváltások
| Kiszerelés és ár | Egységár |
|---|---|
| 250 g, 499 Ft | 1 996 Ft/kg |
| 750 ml, 1290 Ft | 1 720 Ft/l |
| 1,5 l, 349 Ft | 233 Ft/l |
| 12 db, 1990 Ft | 166 Ft/db |
Ha a mennyiségeket más mértékegységből kell átváltanod, a tömeg átváltó és az űrmérték átváltó segít, árak százalékos összevetéséhez pedig a százalékszámítás.
Gyakori kérdések
Hogyan számolom ki a kilogrammonkénti árat?
Ár osztva a tömeggel kilogrammban. 899 Ft-os 500 g-os termék: 899 / 0,5 = 1798 Ft/kg.
Mindig a nagyobb kiszerelés az olcsóbb?
Nem mindig. Az egységár mutatja meg, melyik a jobb vétel.
Összehasonlítható a gramm és a milliliter?
Közvetlenül nem, mert a kettő közti váltás a termék sűrűségétől függ.
Jogi nyilatkozat: Az oldal és a kalkulátor eredménye tájékoztató jellegű, nem minősül jogi, adó- vagy pénzügyi tanácsadásnak.
Ellenőrizve: